יצירת התחריט

instagram
facebook

תהליך יצירה של תחריט

יצירת תחריט נעשית במספר שלבי עבודה ובכמה טכניקות. האמן או חורט את יצירתו על גבי לוח מתכת, ממלא בצבע את החריצים והשקערוריות שבלוח, ומניח עליו את הנייר.
הנייר נלחץ אל הלוח באמצעות מכבש ובא על ידי כך במגע עם הצבע. בדרך זו ניתן ליצור תחריטים בצבע אחד או במספר צבעים.

שלב 1 – החריטה

החריטה על גבי לוח המתכת, בדרך כלל נחושת, ברזל או פליז, נעשית בכמה שיטות:
תחריט יבש: האמן חורט ישר על לוח המתכת וחורץ קווים ושקעים ללא צריבה.   
תצריב קו: התחריט נוצר על ידי עבודה בחרט על גבי לוח מתכת מצופה שכבת שעווה עמידה לחומצה. החריטה מסירה את שכבת השעווה וחושפת את המקומות המבוקשים בלוח, שמטבילים אותו אחר כך באמבט עם חומצה. המקומות החשופים נצרבים ע"י החומצה וכך נוצרים חריצים, שבסופו של התהליך ימולאו בצבע.
אקווטינטה: טכניקה זו מאפשרת יצירת שטחים בדרגות כהוּת שונות, מן הבהיר ביותר ועד לכהה עמוק. בשיטה זו מפזרים על כל שטח הלוח אבקת קוליפורניום, שבתהליך התכתה בחום כל גרגר שלה נעשה עמיד בפני חומצה. מכסים את פני הלוח באספלט נוזלי וצורבים אותו בהדרגה בחומצה. טכניקה זו משולבת בדרך כלל בחריטה באמצעות חרט, כך שנוצר שילוב של כתם וקו.
חומצה חיה: צריבה באמצעות חומצה מרוכזת, המושמת במישרין על לוח המתכת במקומות הרצויים.

שלב 2 – מילוי הצבע

עם סיום עבודת החריצה והצריבה של הלוח מורחים את כולו בצבע הרצוי, ולאחר מכן מנקים את פניו כך שהצבע נותר רק במקומות שנחרטו או נצרבו.

 

שלב 3 – ההדפסה

מניחים את הנייר המיועד להדפסה על פני הלוח ומהדקים אותו באמצעות מכבש כבד הלוחץ על הנייר ומביאו במגע עם השטחים והחריצים שמולאו בצבע.
ניתן לקבל הדפס במספר צבעים שונים ע"י הכנת לוח לכל צבע בנפרד, והדפסת הלוחות בזה אחר זה על הנייר. 
כל הדפסה מחייבת מריחה חדשה של צבע על פני לוח המתכת.
לעיתים מוסיף האמן צבע באופן ידני ישירות על ההדפס - דבר המעלה את ערכו.

בתום העבודה חותם האמן בשולי הדף וממספר אותו בסדרה מוגבלת של תחריטים.
חתימת יד זו באה להעיד על מקוריותו של התחריט ועל מיקומו בתוך סידרת תחריטים.
לאחר שהופקו כל הדפסי המהדורה משמידים את הלוח, כך שלא ניתן יהיה להדפיס ממנו הדפסים נוספים.מרכז גוטסמן לתחריט, קיבוץ כברי 2512000  |  טלפון/פקס  04-9952713  |  info@cabriprints.com  |  כל החדשות והעדכונים - כאן  |  הפייסבוק שלנו - כאן  |  טופס יצירת קשר והצטרפות לרשימת התפוצה שלנו - כאן

 

© 2005 כל הזכויות שמורות, כברי סדנה לתחריט.
למידע נוסף או פרטי רכישה צרו קשר באימייל info@cabriprints.com או בטלפון. העבודות הן חלק מאוסף קיים וניתן לרכוש אותן. כל זכויות היוצרים של העבודות, הצילומים, הטקסטים, ושאר החומרים באתר מוחזקות על ידי הסדנה לתחריט בכברי ו/או על ידי אחרים. אסור להעתיק, לשנות, לשכפל או להשתמש בכל דרך שהיא בחומרים מתוך אתר זה ללא אישור מפורש בכתב מבעלי זכויות היוצרים.